Ma³yszomania.com - Adam Ma³ysz & Skoki Narciarskie
 

: Wspomnienia z Sapporo W. Fortuny cz. I
: Wspomnienia z Sapporo W. Fortuny cz. II
: Wywiad z Andreasem Kuettelem
: Wywiad z Jernejem Damjanem
: Wywiad ze Stefanem Hula
: Wywiad z Gregorem Schlierenzauerem






Zakopane

Dane:
Pe³na nazwa: Wielka Krokiew
Miasto: Zakopane
Punkt konstrukcyjny: 120 m
Punkt sêdziowski: 134 m
Rekord: 140 m
Aktualny rekordzista: HANNAWALD Sven
Data rekordu: 2003-01-18
Ilo¶æ skoczni w mie¶cie: 5
Nachylenie progu: 10.5 st.
Wysoko¶æ progu: 3 m
D³ugo¶æ rozbiegu: 91 m
Nachylenie zeskoku: 35 st.
¦rednia v na rozbiegu: 92 km/h
Rok konstrukcji: 1925
Pojemno¶æ stadionu: 40
Info o Skoczni:

Skocznia w Zakopanem nie jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce. Jej poprzedniczk± by³a skocznia w Dolinie Jaworzynki. W pewnym momencie odleg³o¶ci jakie mo¿na by³o na niej osi±gaæ (poni¿ej 40m) przesta³y dorównywaæ mo¿liwo¶ciom, które niós³ szybki rozwój dyscypliny. Wtedy te¿ zawi±zano towarzystwo "Park Sportowy", które zaincjowa³o budowê Wielkiej Krokwi. Jej projekt powsta³ ju¿ rok wcze¶niej. Mia³a byæ jednym z obiektów wchodz±cych w sk³ad znajduj±cego siê w rejonie szczytu Krokiew Parku Sportowego i pozwalaæ na skoki powy¿ej 40m. Jeszcze jeden aspekt wywy¿sza³ now± skoczniê od starej, jaworzyñskiej - lokalizacja. Na miejsce jej budowy wybrano pó³nocny stok szczytu Krokiew - teren wydzier¿awiony na okres 50 lat na bardzo korzystnych warunkach od hrabiego W³adys³awa Zamoyskiego. Plan ogólny skoczni wykona³ Karol Stryjeñski (to on by³ pomys³odawc± budowy PS oraz jego g³ównym architektem), a techniczny Szwed Sellstroem. Mówi³o siê g³o¶no o jej bezpieczeñstwie i nowoczesno¶ci. Jednak prace nie mog³y byæ prowadzone z zaplanowan± szybko¶ci± z powodu niewystarczaj±cych nak³adów pieniê¿nych (z inicjatywy Stryjeñskiego chêtni mogli nawet kupowaæ udzia³y na budowe). Du¿± rolê w pracach budowlanych odegra³o wojsko. Znaczna ich wiêkszo¶æ zosta³a zrobiona przed koñcem 1924, jednak ostatecznie wykoñczony obiekt o rozbiegu d³ugo¶ci 78m, zeskoku d³ugo¶ci 114m oraz nachyleniu progu 38 st. oddano do u¿ytku w pod koniec stycznia 1925 roku. Uroczysta inauguracja po³±czona z konkursem skoków mia³a miejsce 22 marca. Pierwszym zwyciêzc± i rekordzist± Wielkiej Skoczni zosta³ Stanis³aw G±sienica- Sieczka (30, 36m), za nim uplasowali siê kolejno Henryk Mückenbrunn (32, 29m) i Aleksander Rozmus( 29,5 i 33m).

Pierwszy rekord nie by³ zachwycaj±cy jak na tamte czasy (taki sam jak rekord znacznie przecie¿ mniejszej i mniej nowoczesnej skoczni jaworzyñskiej)i nie uleg³ zmianie w czasie kolejnego konkursu (który odby³ siê tu 16 i 17 stycznia 1926 roku w ramach Mistrzostw Zakopanego)- z powodu niedostatku ¶niegu rozbieg by³ skrócony o po³owê. Mimo tego Stanis³aw G±sienica "Sieczka" skoczy³ na odleg³o¶æ a¿ 34,5m. Jednak pierwsze miejsce zaj±³ Norweg Wilhelm Stolpe, trener - amator, który szkoli³ w sezonie skoczków z zakopiañskiego klubu. Ju¿ kilka dni pó¼niej, 24 stycznia, podczas konkursu Tadeusz Zydel ustanowi³ nowy rekord - 40,5m - i od tej pory posypa³a siê lawina coraz lepszych wyników uzyskiwanych na Wielkiej Krokwi, która by³a wtedy kilkakrotnie przebudowywana a prasa raz po raz pisa³a o du¿ych mo¿liwo¶ciach jakie ona daje.

Specjalnie na odbywaj±ce siê tu w 1929 Mistrzostwa ¦wiata w Narciarstwie Klasycznym (co by³o wielkim wydarzeniem) zmieniono nieco rozbieg, zeskok (na którym wybudowano trybuny), profil skoczni, postawiono te¿ lo¿ê sêdziowsk±. Zmagania skoczków, w temperaturze minus 30 stopni, ¶ledzi³o oko³o 10 000 widzów. W 1932 roku zmar³ ojciec Wielkiej Krokwi, Karol Stryjeñski. Od tej pory, a¿ do 1989 roku, skocznia nosi³a jego imiê.

Wielka Krokiew jeszcze dwukrotnie go¶ci³a tak du¿± imprezê sportow± jak M¦ - w 1939 i 1962 roku. W obu przypadkach z powodu braku ¶niegu trzeba go by³o zwoziæ spoza Zakopanego - przed ostatnimi mistrzostwami jak siê okaza³o bezcelowo, gdy¿ na kilka dni przed zawodami spad³ obfity ¶nieg, który musia³ zostaæ usuniêty przez spychacze i ludzi na nartach. W dniu konkursu ustanowiono 2 rekordy- ilo¶ci przyby³ych widzów( ponad 120 000! , do dzi¶ nie pobity) oraz d³ugo¶ci skoku (103 m Helmuta Recknagela).

Pierwszy konkurs w ramach Pucharu ¦wiata odby³y siê tu w 1980 roku, w obecno¶ci 40 000 widzów. W 1989 roku Rada Narodowa Zakopanego zmieni³a patrona skoczni - zosta³ nim Stanis³aw Marusarz, zwany "królem Wielkiej Krokwi". Ostatnii konkurs P¦ mia³ miejsce w sezonie 1998/99. W nastêpnym roku Wielka Krokiew straci³a homologacjê a zawody na niej odbywane wypad³y z kalendarza FIS. Ostatnia zosta³a przyznana na posiedzeniu w Harrachovie pod warunkiem przebudowy skoczni, ³±cznie ze zmian± starej wie¿y sêdziowskiej. Prace rozpoczêto 3 sierpnia 2000 roku, a wiêkszo¶æ zakoñczono ju¿ 4 miesi±ce pó¼niej. Koszt prac wyniós³ 2,2mln PLN. Oprócz zmiany parametrów (przesuniêcie punktu konstrukcyjnego, zmiana k±tu nachylenia progu i zeskoku, skrócenie zeskoku, zmniejszenie nachylenia wybiegu skoczni z 7 do 0 st.) przebudowano sieæ kanalizacji burzowej oraz wykonano drena¿ na zeskoku i wybiegu.

W mie¶cie znajduje siê klub TS Wis³a Zakopane. Las dobrze chroni skoczniê przed wiatrem...
Dane Kontaktowe Klubu:

ul. Bronis³awa Czecha 1b
34-500 Zakopane
Tel.: +48 (18) 20 153 08
Fax: +48 (18) 20 125 88

adres email: tzn@tatrynet.pl
strona www: www.worldcupzakopane2004.pl

Strona i ca³a jej zawarto¶æ jest w³asno¶ci± ©2001-2010 Ma³yszomania.com
Wszelkie prawa zastrze¿one.

Oskryptowanie:£ukasz Kokoszkiewicz