Ma³yszomania.com - Adam Ma³ysz & Skoki Narciarskie
 

: Wspomnienia z Sapporo W. Fortuny cz. I
: Wspomnienia z Sapporo W. Fortuny cz. II
: Wywiad z Andreasem Kuettelem
: Wywiad z Jernejem Damjanem
: Wywiad ze Stefanem Hula
: Wywiad z Gregorem Schlierenzauerem






Budowa skoczni



Belka Startowa
Jest to miejsce gdzie zawodnik przygotowuje sie do skoku. Tu czeka na sygnal trenera, po czym rusza. Podnoszac badz opuszczajac belke, sedziowie moga regulowac dlugosc rozbiegu. W przypadku gdy zbyt wielu zawodników laduje za linia bezpieczenstwa, konkurs moze byc przerwany celem skrócenia rozbiegu.

Próg Skoczni
W tym miejscu zawodnik musi dobrze wyczuc moment i wybic sie. W glównej mierze od tego zalezy odleglosc skoku. Wbrew pozorom próg nie wznosi sie, lecz opada pod katem 11 stopni. Do lat 80-tych skocznie (np. Wielka Krokiew) mialy progi poziome, wrecz katapultujace narciarza. Ich przebudowa przyczynila sie do skrócenia skoków.

Bula
Jest to tzw. grzbiet skoczni. Tuz za bula rozpoczyna sie zeskok- miejsce gdzie laduje zawodnik

Punkt K
To punkt kalkulacyjny skoczni. Od niego liczy sie punkty za odleglosc. Jesli zawodnik wyladuje dokladnie w punkcie K, zdobywa 60 punktów. Jesli go przeskoczy, to za kazdy dodatkowy metr dostaje 1.8 punktu dodatkowo. Jesli zas nie doskoczy, to liczbe brakujacych metrów mnozy sie przez 1.8 i odejmuje od koncowej punktacji.

Dystans Jury
Przekraczanie Dystansu Jury jest niebezpieczne, poniewaz tam zeskok zmienia stopien nachylenia. Moze to przyczynic sie do upadku skoczka. W tym miejscu teren niebezpiecznie sie splaszcza.

Szpaler choinek
Do tego miejsca po wyladowaniu skoczek nie moze sie wywrócic. Kazda wywrotka lub podparcie sie przed ta linia powoduje, ze sedziowie musza obnizyc noty za styl.

Dojazd
Tutaj skoczkowie zatrzymuja sie, zdejmuja narty i czekaja na wynik swojego skoku

Strona i ca³a jej zawarto¶æ jest w³asno¶ci± ©2001-2010 Ma³yszomania.com
Wszelkie prawa zastrze¿one.

Oskryptowanie:£ukasz Kokoszkiewicz